وبلاگ و اخبار

ارگونومیک چیست ؟؟؟

ارگونومیک-چیست-و-تعریف-آن

ارگونومیک چیست ؟ اگر بخواهیم آن را تعریف کنیم ، می‌توان گفت : فرایند طراحی یا تنظیم مکان های کاری، محصولات و سیستم‌ها به گونه ای است که متناسب با افرادی باشد که از آنها استفاده می کنند.

 

اکثر مردم از ارگونومیک شنیده اند و فکرمی‌کنند این چیزی است که مربوط به صندلی یا طراحی کنترل ماشین و ابزار است، البته اینچنین است ولی بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌کنند از گستردگی برخوردار است. ارگونومیک برای طراحی هر چیزی که مرتبط به انسان می‌شود است و در فضاهای کاری، ورزشی ، تفریحی، بهداشتی و ایمنی  کاربرد دارد.

 

ارگونومیک چیست ؟ شاخه ای از علوم است که قصد دارد در مورد توانایی ها و محدودیت های انسانی بیاموزد  و سپس این یادگیری را برای بهبود تعامل مردم با محصولات، سیستم ها و محیط ها به کار ببرد.

 

ارگونومیک-در-محیط-کار

 

ارگونومیک با هدف بهبود فضاهای کاری و محیط ها برای به حداقل رساندن خطر صدمه یا آسیب بوجود آمده است.

بنابراین، با تغییر فن آوری‌ها، باید این اطمینان حاصل شود که ابزاری که برای کار،

استراحت و بازی به آنها دسترسی پیدا می کنیم، مطابق با بدن ما طراحی شده‌اند.

 

ارگونومیک چیست و چرا ارگونومیک مهم است؟

محل کار

طبق گزارش Safe Work استرالیا، کل هزینه اقتصادی جراحات و بیماری های ناشی از کار ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. تحقیقات اخیر نشان داده است که کمردرد شایع ترین ناتوانی مربوط به کار در جهان است.

کارکنان دفاتر، اماکن ساختمانی و کشاورزی بالاترین ریسک را در میان مشاغل دارند.

ارگونومیک با هدف ایجاد فضاهای کاری ایمن، راحت و مولد بوجود آمده است و توانایی‌ها و محدودیت‌های انسانی در طراحی یک فضای را در نظر می‌گیرد. اندازه بدن، قدرت ، مهارت، سرعت ، توانایی‌های حسی از جمله بینایی و شنوایی ، نگرشی هستند که در ارگونومیک بصورت کاملا علمی به آن توجه می‌گردد.

 جمعیت

 پیش بینی می شود که در ۵۰ سال آینده تعداد افراد ۷۵ سال به بالا در استرالیا دو برابر شود. با توجه به این فاکتور دقیق علمی متوجه می‌شویم که در آینده چه میزان نیازمندی به تجهیزات، خدمات و سیستم هایی برای تأمین نیازهای فزاینده جمعیت سالخوردگان بوجود خواهد آمد. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، تاسیسات ساختمانی و اماکن زندگی باید باز طراحی شوند و هزینه‌های زیادی باید بابت این عوامل از سوی دولت‌ها پرداخت شود.

این در حالیست که اگر به جمله ارگونومیک چیست توجه شود، میزان آسیب پذیری در سالمندی نیز کاهش می‌یابد که این امر به کیفیت زندگی در دوره سالمندی بسیار کمک می‌کند. همچنین دولت‌ها نیز از پرداخت هزینه معاف می‌شوند و این مخارج در جهت رفاه اجتماعی بکار گرفته خواهد شد.

 

ارگونومیک-کیبورد

ارگونومیک چگونه کار می کند؟

 

ارگونومیک شاخه ای از علوم جدید است که در سال ۲۰۱۹ هفتادمین سالگرد آن جشن گرفته شد. ارگونومیک یک علم وابسته تلقی می‌شود چون به تحقیقات انجام شده در بسیاری از زمینه های علمی مانند مهندسی، فیزیولوژی ، روانشناسی و … متکی است.

ارگونومیک یک استاندارد ثابت ندارد و بطور مداوم در حال تغییر و به روز رسانی است.

 

برای دستیابی به بهترین طراحی، ارگونومیست‌ها از داده ها و تکنیک های چند رشته استفاده می کنند:

 

انسان شناسی: اندازه بدن ، اشکال جمعیت و تغییرات

بیومکانیک: عضلات ، اهرمها ، نیروها ، قدرت

فیزیک محیطی: سر و صدا ، نور ، گرما ، سرما ، تابش

سیستم های حسی: شنوایی ، بینایی ، احساسات

روانشناسی کاربردی: مهارت ، یادگیری ، خطا ، تفاوت

روانشناسی اجتماعی: گروه ها ، ارتباطات ، یادگیری ، رفتارها.

 

ارگونومیک-موس

 ارگونومیک و سلامتی

تمامی جوانب ارگونومیک برای حفظ سلامتی انسان است.

دلیل بوجود آمدن علم ارگونومیک بهبود عملکرد انسان در استفاده از ابزار است.

بهترین حالت قرار گیری بدن در زمان استفاده از هر وسیله مورد نیاز، موجب حفظ سلامتی انسان می‌گردد.

ارگونومیک چیست ، امروزه علم مبنا در تولید هر وسیله با کاربری انسانی است. تولیداتی که از این روش پیروی می‌کنند ضامن سلامتی افراد هستند.

 


با انواع پارتیشن بیشتر آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *