وبلاگ و اخبار

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی به عنوان ترکیبی از هنر، سلیقه و فرهنگ ایرانی شناخته می‌شود و به دلیل ویژگی‌ها، قدمت و ساختاری که سبک طراحی ایرانی داشته همواره مورد استقبال و توجه افراد زیادی قرار گرفته است. استفاده از رنگ‌های شاد و روح بخش قسمت عمده‌ای از طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی را تشکیل می‌دهد.

برخی از افراد بر این باورند که این سبک ممکن است به دلایل گوناگون قدیمی و از مد افتاده باشد، اما جالب است بدانید که امروزه حتی در کشورهای مختلف از هنر ایرانی مانند فرش‌های سنتی و دستباف برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل خود استفاده می کنند. پس نه تنها این سبک قدیمی و بلا استفاده نشده بلکه طرفدارهای خاص و ویژه‌ی خود را نیز دارد.

اگر شما طرفدار مدرنیته و به روز بودن هستید به راحتی می توانید از تلفیق سبک مدرن و سنتی ایرانی بهره ببرید که باعث هر چه زیباتر و خاص تر شدن محیط زندگی شما خواهد شد، چرا که این سبک مربوط به دوره‌ی خاصی نیست.

ایرانی‌ها از زمان‌های گذشته تا کنون به مهمان نوازی و تکریم میهمان معروف بوده و هستند. به همین خاطر در طراحی‌های این سبک هم، به طور طبیعی نشانه‌هایی از این موضوع به چشم می خورد. استفاده از رنگ‌های گرم در دکوراسیون ایرانی نوعی حس دعوت کنندگی در فرد ایجاد کرده که بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال رنگ قرمز نماد عشق و انرژی و رنگ آبی نماد آسمان و آرامش بوده که حتی در طراحی‌های اسلیمی  فرش‌های ایرانی نیز استفاده از این رنگ‌ها کاربرد داشته است.

ویژگی‌های اساسی و بنیادین طراحی به سبک ایرانی

در طراحی سبک ایرانی المان‌های مختلفی نقش و کاربرد دارند. از فرش‌های دست باف گرفته تا آینه کاری‌های فراوان که به زندگی روح و انرژی خاصی بخشیده و باعث هر چه بیشتر شدن حس آرامش و آسودگی در خانه می شوند.

در ادامه به بررسی برخی ویژگی‌های اساسی و بنیادین طراحی به سبک ایرانی خواهیم پرداخت:

– الهام از هنر اسلامی:

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی تاثیرات بسیاری از هنر اسلامی را نشان می‌دهد. طراحی‌های هنری، استفاده از گل و گیاهان رنگارنگ، تزئینات و نقوش هندسی معمولاً در فرش‌ها، کاشی‌ها و نقاشی‌ها دیده می‌شوند.

– فرش‌های دست بافت ایرانی:

فرش‌های دست‌بافت ایرانی با طرح‌ها و رنگ‌های زیبا نقطه قوت دکوراسیون داخلی ایرانی هستند. این فرش‌ها اغلب به عنوان قالی‌های ایرانی هم شناخته می‌شوند.

– آینه‌ها و نقاشی‌ها:

استفاده از آینه‌ها و نقاشی‌ها برای افزودن فضا و نور به اتاق‌ها رایج است. نقاشی‌های دیواری معمولاً با موضوعاتی مانند طبیعت، تاریخ و اسطوره‌های ایرانی آراسته می‌شوند. آینه‌ها علاوه افزایش نفوذ نور در خانه باعث دلبازتر شدن خانه، بزرگ تر نشان دادن فضا و همچنین ایجاد فضای لوکس و مجلل خواهند شد.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

– روشنایی ملایم:

دکوراسیون داخلی ایرانی معمولاً از روشنایی ملایم و گرم استفاده می‌کند. چراغ‌ها و لوازم روشنایی با طراحی‌های سنتی و سفالی جزء این الزامات هستند.

– مبلمان چوبی:

در طراحی ایرانی استفاده از مبلمان نیز رایج بوده و بیشتر مبلمان سبک چوبی با منبت کاری‌های خاص مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت این مبلمان از چوب‌های مرغوب سرو، صنوبر و گردو استفاده می‌شود که قطعا زیبایی خاصی را به محیط خانه‌ی شما اضافه خواهد کرد.

– کاشی‌های سفالی:

کاشی‌های سفالی با طرح‌ها و رنگ‌های زیبا به عنوان تزئینات دیواری و کف استفاده می‌شوند. این کاشی‌ها معمولاً در آشپزخانه و حمام‌ها برای زیباتر نشان دادن محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

– نمادهای فرهنگی:

استفاده از نمادهای فرهنگی و مذهبی، مانند شکل‌ها و نمادهای هنر اسلامی، در تزئینات داخلی در این سبک رایج است.

– رنگ‌های گرم:

همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم در طراحی داخلی به سبک ایرانی رنگ‌ها نقش مهمی داشته و اکثراً از رنگ‌های گرم مانند سرخ، نارنجی، زرد و قهوه‌ای در آن استفاده می‌شود.

– گلدان‌ها و گل‌ها:

استفاده از گلدان‌ها و گل‌های تزئینی جزء اصلی و جدانشدنی دکوراسیون ایرانی است. ازجمله گل‌های پرکاربرد در این سبک می توان به گل سرخ، زنبق، فیکوس، پتوس، سانسوریا و…اشاره کرد که به عنوان تزئینات محبوب هستند.

این ویژگی‌ها می‌توانند با توجه به تفاوت‌های سلیقه شخصی و محیط مسکونی تغییر کنند، اما در کل دکوراسیون داخلی ایرانی از زیبایی و طراحی‌های سنتی و محلی بهره می‌برد.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی ساده

در دکوراسیون داخلی ایرانی ساده، همان طور که از نام آن مشخص است دیگر خبری از المان‌های مجلل و لوکس مانند مبلمان سلطنتی، لوسترهای بزرگ و خاص، فرش‌های ابریشمی و مانند این‌ها نبوده و تلاش بر سادگی هرچه بیشتر فضا است. به همین خاطر در این سبک بیشتر شما با فضاهای خلوت تر روبه رو خواهید شد.

ساده بودن این نوع از طراحی دکوراسیون داخلی به معنی سطحی و غیراصولی بودن فضا نبوده و شما حتی در ساده ترین حالت هم طراحی‌های اصیل و زیبایی را مشاهده خواهید کرد.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

درکل دکوراسیون منزل ایرانی ساده با استفاده از المان‌های سنتی و ترکیب رنگ‌های طبیعی با گل و گیاهان شاداب منجر به ایجاد فضای آرام و دلنشین خواهد شد.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی جدید

از گذشته تا کنون با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ایجاد تنوع و تفاوت در سبک سلیقه افراد، طراحی دکوراسیون داخلی نیز به سمت مدرن و به روز شدن پیش رفته که طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی هم از این روند مستثنا نیست. طراحان در این سبک از طراحی تلاش می کنند علاوه بر استفاده از المان‌های همیشگی هنر ایرانی از موارد جدیدتر و به روزتر هم در طراحی خود بهره ببرند.

استفاده از تجهیزات جدید و مدرن مانند گازهای رومیزی، سیستم پکیج، کولرهای گازی تمام این‌ها مواردی است که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی جدید به چشم می خورد. نکته قابل توجه در این سبک نیز استفاده از گل و گیاه در در بخش‌های مختلف خانه می باشد.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی کوچک

با صنعتی شدن شهرها و پیشرفت‌های تکنولوژی دیگر از خانه‌های بزرگ با حیاط‌های سرسبز خبری نیست و بیشتر ساختمان های بلند و آسمان خراش‌ها جای خود را به این سبک از خانه‌های قدیمی و دلچسب داده اند.

امروزه خانه‌های کوچک طرفداران زیادی دارند. از این رو طراحی دکور در این خانه‌ها هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما علاقه مند به پیاده سازی هنر ایرانی در طراحی دکوراسیون خود هستید به راحتی و با دانستن چند نکته ساده می توانید از این سبک استفاد ه کنید.

نکته‌ای که برای طراحی خانه‌های کوچک به سبک ایرانی باید مدنظر داشته باشید نوع چیدمان و استفاده از وسایل به نحوی است که فضا شلوغ و درهم ریخته به نظر نرسد. شما می‌توانید به راحتی با یک طراحی اصولی از فضای در دسترس خود بهترین و بیشترین استفاده را ببرید. به عنوان مثال استفاده از وسایل غیرضروری و اکسسوری‌های زیاد در خانه‌های کوچک که فضای کمتری دارند توصیه نمی‌شود.

استفاده از فرش‌های اصیل ایرانی با ابعاد کمتر و رنگ‌های گرم و جذاب، استفاده از آینه‌های دکوراتیو که علاوه بر زیبایی تاثیر به سزایی در بزرگتر نشان دادن فضای خانه دارند، همگی از جمله نکاتی است که در خانه‌های کوچک به سبک ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی سنتی

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی سنتی در دسته طراحی‌هایی است که طرفداران خاص و منحصر به فرد خود را داشته و شاید تمامی افراد علاقمند به پیاده سازی این سبک از طراحی در فضای خانه‌ی خود نباشند. اما اگر شما از دسته افراد علاقمند هستید تا پایان این بلاگ همرا ما باشید.

در طراحی‌های سنتی تلاش بر ساده سازی محیط و استفاده از المان‌های قدمت دار و تاریخی است. مانند ظروف مینا کاری شده یا فرش‌های دست بافت با طرح‌های قدیمی، دیوارکوب‌های سنتی و یا نقاشی‌های خاص با طرح‌های تاریخی و اسطوره‌ای و از همه مهم تر استفاده نکردن از مبلمان و استفاده از تخت‌ها و یا پشتی به جای آن‌ها، تمام این موارد از جمله نکاتی است که در این سبک طراحی به چشم می خورد.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

اما به طورکلی استفاده از سبک طراحی ایرانی سنتی به عنوان طراحی غالب بر فضای خانه کمتر دیده می شود چرا که امروزه افراد علاقمند به مدرن و به روز بودن دکوراسیون منزل خود هستند.

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم طراحی دکوراسیون به سبک ایرانی دارای هیچگونه محدودیتی نبوده و به راحتی و با هر فضا و سبکی امکان استفاده از آن را در محیط خانه خود را دارید.

برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مجموعه ما از صفحه اینستاگرام سازینه چوب دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *