وبلاگ و اخبار

مبلمان اداری ارگونومیک و تاثیر آن بر سلامت انسان

اگر شما جز افرادی هستید که هر روز به دفتر کار می‌روید و یا از خانه کار می‌کنید، ایجاد یک فضای کاری با موقعیت ارگونومیک مناسب مانند میز، صندلی و مانیتور کامپیوتر می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از درد کمر، گردن، مچ دست و شانه کند. به طور رسمی این مشکلات و دردهای ناشی از آن به عنوان اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار  شناخته می‌شود.

با استفاده از مبلمان اداری ارگونومیک، نرمش و تمرین مناسب در فضای کاری، می‌توان از اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار جلوگیری کرد. طبق گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی امریکا در واقع، ارگونومی می‌تواند به افزایش بهره وری کمک کند و در عین حال خطر خستگی عضلانی و تعدادی از اختلالات مرتبط با کار را کاهش دهد.

در اینجا لازم است که چند نکته در مورد سازماندهی یک محیط کاری بدانید تا به جای آسیب رساندن به خود به سلامت شما کمک ‌کند.

 

ارگونومی چیست؟

جولی دورسی، کاردرمانگر متخصص در ارگونومی در نیویورک، می‌گوید: گاهی اوقات کارمندان ساعت‌ها پشت میز و بودن وقفه به کاری می‌پردازند و انتظار می‌رود که آنچه به آنها واگذار شده است را انجام دهند. اما، ارگونومی رویکرد متفاوتی دارد.

دورسی می‌گوید: «ارگونومی به دنبال راه‌هایی برای بهبود تناسب بین کار و کارگر برای حمایت از سلامت، رفاه و بهره وری است.» به این معنای که محیط با کارگر تطبیق یابد و نه برعکس. برای مثال، طراحی میزهای اداری انعطاف پذیر برای پشتیبانی از افراد با قدهای مختلف، وضعیت‌های کاری و ترجیحات.

 

مبلمان اداری غیر ارگونومیک چگونه می‌تواند به سلامت ما آسیب برساند؟

به گفته اداره ایمنی و بهداشت حرفه‌ای امریکا، اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار یکی از شایع‌ترین علل گزارش شده برای از دست دادن یا محدود کردن زمان کار هستند.

دورسی می‌گوید: «وقتی در وضعیت‌های نامناسب کار می‌کنیم، حرکات تکراری داریم، نور ضعیفی داریم و…، بدن ما مجبور می‌شود خود را تطبیق دهد، که باعث فشار روی ماهیچه‌ها، مفاصل، چشم‌ها و بدن ما می‌شود.»

در اینجا چند اثر منفی بر سلامتی که می‌تواند ناشی از مبلمان اداری غیرارگونومیک باشد، آورده شده است.

میز گروهی ارگونومیک

مشکلات بینایی

بر اساس مطالعه‌ای درمجله پژوهش در چشم‌پزشکی (Survey of Ophthalmology) بسیاری از افراد که ساعات طولانی بر روی کامپیوتر کار می‌کنند از سندرم بینایی کامپیوتری (CVS)، و ترکیبی از سوزش چشم، خشکی، دوبینی و تاری دید رنج می‌برند. به گفته انجمن بینایی سنجی آمریکا،  CVS می‌تواند منجر به سردرد و همچنین درد گردن، شانه و کمر شود.

دورسی می‌گوید: «نور ضعیف و یا نور زیاد محیط و کمبود روشنایی در محیط کار می‌تواند منجر به سردرد و خستگی چشم شود. «مغز ما نمی‌خواهد ما چیزها را تار ببینیم، بنابراین تنظیمات ناخودآگاه را انجام می‌دهیم تا با نور ضعیف هماهنگ شویم. افراد ممکن است برای نزدیک‌تر شدن به مانیتور، گردن و یا تنه‌شان را به جلو خم کنند.»

فیلتر و محافظ صفحه نمایش و قرارگیری صحیح مانیتور کامپیوتر ممکن است این مشکلات را کاهش دهد.

 

کمر و گردن درد

مبلمان اداری غیر ارگونومیک سبب ناراحتی بالا تنه و گردن می‌شود و گاهی اوقات با کمردرد نیز همراه است. مقصر اصلی این مشکلات اغلب فقدان یک صندلی با پشتی مناسب و سطح بالای میز نسبت به صندلی است.

کمردرد می‌تواند ناشی از آسیب ستون فقرات و ناشی از وضعیت نشستن نامناسب و طولانی مدت باشد.

 

درد دست، مچ و شانه

دورسی می‌گوید: «درد دست، مچ و شانه بسیار رایج است و اغلب به استفاده از ماوس و صفحه کلید مربوط می‌شود. در واقع، مطالعه‌ای در سال 2004 روی حدود 7000 نفر تأیید کرد که استفاده طولانی مدت از ماوس و صفحه کلید سبب مچ درد و دست درد می‌شود.

صندلی ارگونومیک

یک دفتر کار ارگونومیک چگونه است؟

صرف زمان برای چیدمان و تنظیم محیط کار که با بدن شما و احتیاجات منطبق باشد نه تنها به شما کمک می‌کند تا سلامتی خود را حفظ کنید بلکه محیطی راحت و لذت‌بخش نیز به وجود می‌آورد.

در ادامه به بررسی مبلمان اداری ارگونومیک ایده‌آل می‌پردازیم.

 

صندلی اداری

صندلی اداری ارگونومیک پایه و اساس دفتر کار شما است، بنابراین باید اولین موردی باشد که انتخاب یا تنظیم می‌کنید. صندلی‌های ایده‌آل دارای تکیه گاه بلند و مناسبی برای پشت هستند و اگر بالشتک نرمی ندارند باید بالشتکی به آنها اضافه کنید. پاهای شما باید به راحتی روی زمین قرار بگیرند. استفاده از زیرپایی نیز خوب است.

 

میز اداری

ارتفاع میز شما باید به آرنج‌های شما اجازه دهد تا نسبت به میز زاویه‌ای 90 درجه داشته باشند و مچ‌های شما به جای خم شدن به سمت بالا، در حالت خنثی روی میز قرار گیرند. اگر میزتان بلند است، روی یک صندلی بلندتر بنشینید یا بالشتکی را بر روی صندلی خود اضافه کنید.

 

مانیتور 

چشمان شما باید با لبه بالایی مانیتور همسطح باشد و مانیتور باید به اندازه یک دست از بدن شما فاصله داشته باشد. اگر روی لپ‌تاپ کار می‌کنید، از صفحه‌کلید و ماوس خارجی استفاده کنید تا بتوانید لپ‌تاپ را روی جعبه یا دسته‌ای از کتاب‌ها قرار دهید و صفحه را بالا ببرید تا بتوانید بدون خم شدن، مستقیم به آن نگاه کنید.

میز اداری

نورپردازی اتاق

اگر می‌توانید، مانیتور خود را به گونه‌ای بر روی میز قرار دهید که نور آفتاب بر روی مانیتور نیفتد. اگر این تنظیمات در فضای اداری شما امکان ندارد، به کمک پرده یا پرده کرکره، مانع از تابش نور خورشید بر روی مانیتور خود شوید.

همچنین از قانون 20-20-20 برای نجات چشمان خود از فشار استفاده کنید: به ازای هر 20 دقیقه که به صفحه مانیتور خود خیره می‌شوید، به مدت 20 ثانیه به فاصله 6 متری  نگاه کنید.

 

آگاهی از شرایط بدن

آگاهی از بدن یک عامل کلیدی برای سالم ماندن در حین کار است. دورسی می‌گوید: «زمانی که درگیر کار و سایر فعالیت‌های روزانه می‌شویم، اغلب آنقدر روی کار در حال انجام متمرکز می‌شویم که به احساس بدن خود توجه نمی‌کنیم. ممکن است فقط برای تکمیل کار بعدی تلاش کنیم. این تلاش به یک کار دیگر و یک کار دیگر تبدیل می‌شود و قبل از اینکه متوجه شویم، برای مدت طولانی با وضعیت بدنی ضعیف و بدون وقفه کار کرده‌ایم.»

زمان کاری خود را اصلاح کنید. دورسی می‌گوید: حداقل هر یک ساعت یکبار به احساس بدن خود توجه کنید تا به مناطق مشکل‌دار بالقوه بدن کمک نمود. قبل از اینکه خیلی دیر شود به بررسی و بهبود وضعیت بدنی خود بپردازید. البته یادآوری این نکته مهم است که بدانید ارگونومی فقط مربوط به تجهیزات و راه اندازی ایستگاه کاری نیست، بلکه به عادات و شیوه های کاری ما نیز مربوط می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *