دکوراسیون داخلی اداری

قطعا برای شما هم پیش آمده است که در محیطی مشغول به فعالیت باشید که از طراحی مناسب و خاصی برخوردار نباشد و همین امر باعث ایجاد نوعی آشفتگی و عدم تمرکز بر روی کار و فعالیت شما شود. داشتن دکوراسیون داخلی اداری مناسب از جمله نکات مهم در طراحی محیط های اداری است. دکوراسیون داخلی اداری، تأثیر بسزایی در فضای محیط کار و راندمان کارکنان دارد. طراحی مناسب فضاهای اداری می‌تواند افزایش میزان تمرکز، خلاقیت و رضایت کارکنان را به همراه داشته باشد. از طرف دیگر، طراحی فضای کاری مناسب نه تنها برای کارکنان بلکه برای مشتریان نیز حائز اهمیت است. از جمه موارد مهم و قابل توجه در طراحی این نوع دکوراسیون، بررسی نیاز‌ها و اولویت‌های شرکت و یا سازمان است، که از جمله این موارد می توان به تعداد کارکنان، فرایند‌های کاری و همچنین نوع فعالیت اقتصادی شرکت اشاره کرد.

نکته دیگر که در طراحی دکوراسیون داخلی اداری باید به آن توجه شود رنگ انتخابی برای طراحی بخش های مختلف است. رنگ‌ها و مواد مورد استفاده، در دکوراسیون داخلی می‌توانند تأثیرات عمیقی در افراد داشته باشند. برای مثال، رنگ‌های آرام و طبیعی می‌توانند حس آرامش و تمرکز را ایجاد کنند. همچنین، استفاده از مواد با کیفیت و دوام مناسب می تواند طول عمر اجزای داخلی را افزایش داده تا در طولانی مدت و استفاده مکرر دچار فرسایش نشوند. دکوراسیون اداری به دسته بندی‌های متفاوتی تقسیم می شود که در ادامه مقاله به توضیح آن‌ها خواهیم پراخت.

دکوراسیون داخلی اداری مدرن

در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن دیگر از طرح‌های سنتی و قدیمی خبری نیست. بیشتر طراحی این سبک بر پایه مدرنیته و طراحی‌های روز دنیا شکل می‌گیرد. به طور مثال استفاده از میزهای پایه فلزی و یا شیشه‌ای به جای میزهای تمام ام دی اف از جمله نکات قابل توجه در این نوع طراحی است. در دکوراسیون داخلی اداری مدرن، ترجیحاً از طراحی باز و شفاف استفاده می‌شود. استفاده از پنجره‌های بزرگ و استفاده حداکثری از نور طبیعی، این امکان را به کارکنان می‌دهد تا احساس ارتباط بهتری با محیط بیرونی داشته باشند. در طراحی مدرن بیشتر از رنگ‌های ملایم مانند: سفید، خاکستری و مشکی استفاده می شود زیرا این رنگ‌ها باعث ایجاد سادگی و سازگاری با محیط می شوند. در طراحی دکوراسیون داخلی اداری مدرن از فضاهای مشترک برای تعامل و همکاری بیشتر افراد استفاده می شود. به طور مثال در بسیاری از ادارات برای این امر از میز اداری گروهی به جای میز اداری تک استفاده می شود. دکوراسیون داخلی اداری مدرن همواره درحال رشد و تکامل بوده و با نوآوری‌های مداوم در زمینه طراحی و ساخت، به روزتر می شود. این سبک دکوراسیون به کارکنان بخش‌های مختلف احساس ارزشمندی داده و به افزایش کارایی و خلاقیت آنها کمک می‌کند. تجهیزات استفاده شده در این نوع از دکوراسیون نیز باید مطابق فضا باشد به عنوان مثال مبلمان مدرن اداری معمولاً دارای خطوط تمیز، طراحی‌های ساده و شکیل بوده و همچنین استفاده از فناوری‌های نوین برای ساخت مبلمان از جمله ویژگی‌های قابل توجه در طراحی دکوراسیون اداری مدرن است. دفاتر اداری مدرن به دلیل اهمیت بالای فناوری، از تجهیزات و سیستم‌های به روز از جمله کامپیوترها، تلفن‌ها، صفحات نمایش لمسی و سایر وسایل فناوری اطلاعاتی استفاده می‌کنند.

دکوراسیون داخلی اداری دفتری

دکوراسیون داخلی اداری دفتری از سبک ساده‌تری برخوردار است و در طراحی آن عموما هم از میزهای سنتی و هم مدرن استفاده می شود. دکوراسیون دفتری دارای اهمیت بسیاری است، زیرا تأثیر بسزایی در محیط کار و بازده کارکنان دارد. یک دفتر که به درستی طراحی شده است می‌تواند به تمرکز، ارتباطات مثبت و حتی افزایش خلاقیت افراد کمک شایانی کند. به همین علت درادامه به ذکر چند نکته که باعث می شود دکوراسیون داخل اداری دفتری شما به بهترین نحو طراحی و چیده شود اشاره خواهیم کرد :

اولین نکته حائز اهمیت انتخاب مبلمان و تجهیزات است، میزها و صندلی‌ها باید دارای اندازه استاندارد و مناسب بوده و همچنین به نحوه ساخته و طراحی شده باشند که باعث ایجاد احساس راحتی در افراد شوند. علاوه بر آن در تولید مبلمان باید از متریالی استفاده شود که دارای کیفیت بالا بوده و به دلیل استفاده مکرر ماندگاری بهتری داشته باشند. استفاده از مبلمان و تجهیزات بی‌کیفیت و ارزان قطعا باعث دو برابر شدن هزینه‌ها می شود.

نکته بعدی رنگ‌های به کار رفته در اجزا داخلی اتاق هستند، انتخاب رنگ‌های مناسب برای دفتر می‌تواند تأثیرات مطلوبی در بازده و کیفیت کار کاربران داشته باشد. علاوه بر آن رنگ‌های آرام و ملایم می‌توانند حس آرامش و تمرکز را ایجاد کنند. به همین علت توصیه می شود از ترکیب رنگی هماهنگ بین دیوارها، مبلمان و کفپوش استفاده کنید.

نورپردازی مناسب برای دکوراسیون اداری دفتری بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید بیشتر از نورهای طبیعی بهره ببرید. همچنین می توانید برای داشتن نور بیشتر و بهتر از نورپردازی مصنوعی همانند لامپ‌ها و نورافکن‌ها نیز استفاده کنید. اما نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، تازه نگه‌داشتن این تجهیزات و چک کردن دوره‌ای این موارد است.

برای زیبایی محیط کار و ایجاد جذابیت بیشتر نیز می توانید از تزیینات و پوسترهای مرتبط با موضوعات فعالیت شرکت یا اداره خود استفاده کنید. این موارد می‌توانند همچنین حس خلاقیت و تعامل را در کارمندان شما تقویت کنند. با توجه به این نکات، می‌توانید دفتری آرامش‌بخش، عملی و انطباق‌پذیر برای کارکنان خود طراحی کنید که اثر مثبت زیادی بر راندمان کاری و رضایت کارکنان داشته باشد.

دکوراسیون داخلی اداری کلاسیک

بسیاری از افراد به سبک کلاسیک و سبک های خاص علاقمند هستند و یا این مدل طراحی به نوع فعالیتی که در مجموعه خود دارند، بیشتر نزدیک است. همین امر باعث می شود علاقمند باشند که آن را در محیط کاری خود نیز پیاده سازی کنند. به دلیل ویژگی‌های ساختاری ویژه‌ای که این سبک طراحی دارد، در موارد محدودی از آن استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی اداری کلاسیک از عناصر و طراحی‌هایی استفاده می‌کند که از دوره‌ها و سبک‌های گذشته الهام گرفته‌اند. این سبک معمولاً توسط ادارات و شرکت‌هایی که تمایل به ایجاد محیطی مطابق با ارزش‌ها و تاریخچه‌ی خاصی دارند، مانند: هتل های لوکس، مراکز تاریخی و فرهنگی، سازمان‌ها و ادارات ارشد، مراکز هنری و تئاتر، سفارت خانه‌ها و مراکز دیپلماتیک و… مورد استفاده قرار می گیرد. از این سبک دکوراسیون به عنوان نمادی از ارتقاء ارزشمندی و شکوه استفاده می شود.

در طراحی دکوراسیون داخلی اداری کلاسیک بیشتر از رنگ‌های دارای تناژ قهوه ای و مشکی و سفید استفاده شده که تاثیرگذاری و استحکام خاصی را در چشم مخاطب رقم میزند. این سبک از طراحی داخلی بیشتر برای محیط های بزرگ که دارای فضای بیشتری هستند قابل استفاده می باشد. در ادامه به بررسی برخی ویژگی‌های خاص این سبک از دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت:

  • استفاده از مبلمان با طراحی‌های ظریف دست‌ساز و خاص، خطوط زیبا و شکیل از جمله ویژگی‌های مهم در طراحی دکوراسیون داخلی اداری کلاسیک است. در دکوراسیون داخلی اداری کلاسیک همانطورکه از نام آن هم مشخص است عموما از مبلمان سبک کلاسیک استفاده می شود.
  • در این نوع از طراحی بیشتر از پارچه‌های ارزشمند مانند مخمل، ابریشم و چرم با طرح‌های دست‌بافت و طلایی برای هرچه بیشتر به نمایش گذاشتن شکوه و عظمت محیط استفاده می شود.
  • برای طراحی کف اتاق ها در این مدل از طراحی دکوراسیون، از پارکت‌های چوب با الگوها و طرح‌های زیبا یا موزائیک‌های سنگی با تزیینات هنری استفاده می شود.
  • نکته دیگری که در طراحی دکوراسیون کلاسیک قابل اجراست استفاده از آثار هنری و مجسمه‌های ارزشمند به منظور نمایش تاریخچه و ارزش‌های شرکت یا مجموعه است.
  • در این سبک باید از نورپردازی بسیار ظریف استفاده شود. به عنوان مثال استفاده از چراغ‌ها و لوسترها با طراحی‌ قدیمی و شیک از جمله موارد مناسب برای طراحی کلاسیک است تا حس دلپذیری و گرمای مدنظر را در محیط فراهم کند.
  • نکته قابل توجه دیگر در دکوراسیون داخلی اداری کلاسیک الهام گرفتن از عناصر و سبک‌های معماری و دکوراسیون دوران‌های گذشته همچون دوران رنسانس، باروک و روکوکو می باشد.

سبک خاص دکوراسیون داخلی اداری کلاسیک، بیشتر تمرکز بر ارزش‌ها و تاریخچه دارد و به کارکنان و مراجعان احساس ارزشمندی خاصی را القاء می کند.

با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله پیش از هرگونه طراحی، به نیاز خود و کاربردهای مدنظر برای طراحی دکوراسیون داخلی اداری در هر دسته بندی که مدنظر دارید توجه کرده و با در نظر گرفتن تمامی شرایط، دکوراسیون مناسب با حیطه فعالیت خود را انتخاب، طراحی و اجرا کنید.

ایده های جدید طراحی دکوراسیون داخلی اداری