بازسازی ساختمان مسکونی

بازسازی ساختمان مسکونی همانطور که می تواند جذاب و هیجان انگیز باشد، درعین حال چالش ‌ها و حتی مشکلات خاص خود را نیز به همراه دارد. با مرور زمان و گذشتن سال‌های متعدد از ساخت یک ساختمان بر اثر شرایط طبیعی و محیطی ممکن است، ساختمان دچار استهلاک و فرسودگی شده و نیاز به بازسای در آن به چشم بخورد.

یا این که شاید این تصور برای شما هم پیش آمده باشد، پس از گذشت چندین سال زندگی در محیط خانه احساس یکنواختی و تکراری بودن محیط زندگی شما را آزار داده و تصمیم به ایجاد تغییرات جدیدی گرفته باشید، اما از آنجایی که ساخت، خرید و یا حتی اجاره ساختمان جدید نیاز به هزینه بالایی داشته از تصمیم خود منصرف شده و مجبور به پذیرش شرایط موجود شدید.

 در این موارد بازسازی ساختمان مسکونی بهترین راه پیش رو برای شماست. به همین خاطر انجام بازسازی همیشه به دلیل فرسایش ساختمان نبوده و گاها ممکن است برای ایجاد تغییرات جدید و به روز در محیط زندگی باشد که نسبت به ساخت ساختمان قطعا هزینه کمتری در بر دارد. به همین علت بسیاری از افراد تمایل به بازسازی ساختمان و به روز کردن تجهیزات و یا انجام تعمیرات احتمالی مورد نیاز ساختمان خود را دارند.

نکته مهم در بازسازی ساختمان مسکونی

پیش از اقدام به بازسازی ساختمان مسکونی موارد زیادی را باید مدنظر داشته باشید اما مهم ترین مسئله این است که اگر مدت زمان زیادی از عمر ساختمان گذشته باشد، ممکن است به دلیل گذشت سال های متمادی ساختمان از نظر زیرساخت هم دچار فرسایش شده باشد. پس پیش از شروع به بازسازی در صورت نیاز باید اقدامات لازم جهت پیشگیری از تخریب و ریزش احتمالی ساختمان انجام شده تا از بروز خطرات و صدمات احتمالی پیشگیری شود. این نکته در بازسازی ساختمان بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال در صورت نیاز از ستون های اضافی برای افزایش استحکام در ساختمان استفاده شود.

سایر نکات لازم در بازسازی ساختمان مسکونی

به طور کلی پیش از اقدام به بازسازی برخی از نکات و موارد را باید مورد توجه قرار دهید:

  • برآورد هزینه احتمالی
  • برآورد زمان
  • انتخاب طراحی دکوراسیون موردنظر
  • دریافت تاییدیه و مجوز بازسازی در صورت تغییر نمای ساختمان
  • چگونگی و میزان ایجاد تغییرات ( فقط تغییرات مربوط به دکوراسیون یا تغییرات کلی نمای ساختمان)
  • بررسی سیستم های گرمایشی وسرمایشی
  • بررسی لوله کشی و سیستم برق رسانی ساختمان
  • استفاده از تجهیزات و امکانات مناسب و به روز در ساخت و ساز

دلایل اهمیت بازسازی ساختمان مسکونی

بی شک به مرور زمان و بر اثر شرایط جوی و آلودگی های محیطی نمای ساختمان دچار فرسایش شده و از بین خواهد رفت. با انجام بازسازی و تغییرات در واحد مسکونی، ارزش ملک افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند در صورت فروش یا اجاره ملک، به مالک سودآوری بیشتری برساند. هم‎چنین با انجام بازسازی شرایط زندگی برای ساکنین بهتر می‌شود. به طور مثال، افزودن امکانات بهبود یافته مانند یک آشپزخانه مدرن، راحتی و رضایت ساکنین را افزایش دهد.

در طراحی و بازسازی مدرن، می‌توان به بهینه‌سازی سیستم‌های انرژی مانند نورپردازی، سیستم گرمایش و سرمایش و… پرداخت. این اقدامات می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرفی گردد. علاوه بر آن بازسازی می‌تواند فرصتی برای بهبود و به‌روزرسانی تجهیزات و تاسیسات مسکونی به منظور مطابقت با استانداردها و مقررات باشد.

 درنهایت از نکات قابل توجه در انجام بازسازی‌های زیبا و مناسب در واحد مسکونی، می‌توان به ارتقاء منظر شهری و بهبود زیبایی محیط اشاره کرد.

چنانچه ساختمان مد نظرتان اداریست، می توانید با استفاده از پارتیشن اداری نیز فضاهای تازه ای را خلق کنید.

ایده های جدید بازسازی ساختمان مسکونی