وبلاگ و اخبار

افزایش راندمان با طراحی خاص محیط کار

طراحی محیط کار

طراحی محیط کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که بیشتر افراد بخش اعظمی از طول روز خود را مشغول به انجام کار و فعالیت های گوناگون در بخش‌ها و مراکز مختلف هستند. همین امر موجب می شود یاد اصطلاح قدیمی “مدرسه خانه دوم بچه هاست” افتاده و با ایجاد کمی تغییرات این بار بگوییم با عبور از دوران کودکی و نوجوانی و قدم گذاشتن در سنین بزرگسالی ” محیط کار خانه دوم افراد است”.

پس داشتن حس آرامش و راحتی همان طور که در محیط خانه لازم و ضروری است. در محیط کار نیز برای داشتن راندمان و بازدهی بیشتر باید به ایجاد این شرایط برای افراد نیز دقت و توجه کافی را داشته باشید. به طور طبیعی وقتی فرد در محیط کار شرایط مناسب و قابل قبولی داشته باشد، برای به نتیجه رساندن امور محوله نیز انگیزه و روحیه‌ی بیشتری داشته و با تلاش بیشتری به انجام فعالیت و وظایف خود خواهد پرداخت.

طراحی محیط کار

حال تصور کنید افراد در شرایط نامناسب و نامطلوب مشغول به فعالیت باشند، قطعا این دسته افراد انگیزه و اشتیاق کافی برای کار و فعالیت را نداشته و به نوعی بلاجبار مشغول به کار هستند در نتیجه خروجی و بازده قابل قبولی نیز از این دسته از افراد انتظار نخواهد رفت.

طراحی محیط کار

اما در مقابل افرادی را در نظر بگیرید که در یک محیط با دکوراسیون خاص و طراحی مناسب و همچنین امکانات عالی در حال کار و فعالیت هستند، قطعا این دسته از افراد بر خلاف دسته ی قبلی از انرژی و روحیه‌ی بیشتری برای انجام فعالیت های خود برخوردارند. پس برای داشتن راندمان مناسب و بازده حداکثری کارکنان علاوه بر مهیا بودن شرایط اولیه، توجه به نوع طراحی محیط کار نیز دارای اهمیت بسیاری بوده و نباید نسبت به آن بی توجه باشید.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از راهکارهای افزایش راندمان تنها با ایجاد چند تغییر کوچک در طراحی محیط کار و تبدیل کردن به یک محیط خاص و منحصر به فرد آشنا کنیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

چند ایده برای طراحی خاص محیط کار

افزایش راندمان در اثر کار کردن در یک محیط با طراحی مناسب و منحصر به فرد قطعا منجر به بهبود کیفیت کاری و رونق گرفتن کسب و کار شما خواهد شد. در طراحی داخلی محیط کار نیز می‌توانید از راهکارهای مختلفی بهره‌مند شوید. در ادامه این مطلب چند راهکار برای طراحی دکوراسیون محل کار که منجر به افزایش راندمان در محیط خواهد شد را با یک دیگر بررسی خواهیم کرد:

طراحی فضا:

مهمترین اصل در هر نوع طراحی، استفاده حداکثری از فضا با انتخاب یک طراحی مناسب و به صرفه است. برای داشتن این فضا رعایت این دو نکته کمک شایانی به شما خواهد کرد:

– در وهله اول اطمینان حاصل کنید که فضای کاری مناسب و انعطاف‌پذیر باشد.

– استفاده از طراحی‌های باز و ترتیب دادن مبلمان به گونه‌ای که ارتباطات بین اعضای تیم بهبود یابد.

طراحی محیط کار

نورپردازی:

نورپردازی در دکوراسیون داخلی به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشته و شرایط مساعد نوردهی را فراهم کرد:

– استفاده از نور مناسب و طبیعی جهت افزایش انرژی و تمرکز.

– استفاده از نورهای دکوراتیو برای دادن جلوه و زیبایی هرچه بیشتر به محیط کار.

– جلوگیری از تابش نور مستقیم به چشم‌ها و استفاده از نورهای LED با کیفیت بالا.

طراحی محیط کار

پرده‌ها و تزئینات:

تزئینات در دکوراسیون اداری نیز دارای اهمیت بوده و محیط را از حالت یکنواختی و تکراری بودن خارج خواهد کرد.

– استفاده از رنگ‌های آرام و مهارت در تزئینات برای افزایش آرامش و تمرکز.

– جلوگیری از استفاده از تزئینات زیاد که ممکن است توجه افراد را پرت کنند.

– استفاده از المان های معرف برند و نوع فعالیت شرکت در محیط کار.

طراحی محیط کار

فضای ذهنی:

اگر کارمندان شما به دلیل بالا بودن حجم و فشار کاری زمان کافی برای استراحت و آزاد سازی ذهن خود را نداشته باشند به طور حتم بر اثر خستگی فکری و کلافگی ناشی از آن راندمان کاری آن ها به وضوح کاهش پیدا خواهد کرد، به منظور جلوگیری از این اتفاق رعایت نکات زیر توصیه می شود:

– ایجاد فضاهای تفکر و استراحت جهت افزایش خلاقیت.

– ایجاد اتاق‌های انفرادی برای افراد نیازمند آرامش و تمرکز بیشتر.

طراحی محیط کار

تجهیزات فناوری:

با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، قطعا استفاده از فناوری های پیشرفته و به روز در طراحی خاص محیط کار و افزایش راندمان افراد کمک بسیاری خواهد کرد. به عنوان مثال:

– استفاده از تجهیزات و فناوری‌های مناسب جهت افزایش کارایی.

– به‌روزرسانی تجهیزات به نسخه‌های جدیدتر جهت بهبود عملکرد و امکانات.

مدیریت فضا:

بخش بندی و مجزا کردن قسمت های مختلف، از دیگر عوامل تاثیر گذار بر افزایش راندمان نیروی کار می باشد. چرا که وجود نوعی شلوغی و به هم ریختگی در فضاهای اشتراکی و تو در تو، منجر به ایجاد حواس پرتی و در نتیجه کاهش تمرکز افراد در انجام امور محوله خواهد شد. پس بهتر است که این دو مورد را در طراحی محیط کار خود در نظر داشته باشید تا فضای خاص تری را ایجاد کنید:

– ترتیب دادن بخش ها و قسمت بندی های مختلف بر اساس نیازهای کاری.

– استفاده از سیستم‌های مدیریت فضا مانند پارتیشن اداری جهت کاهش ازدحام و بهره‌ وری بیشتر.

طراحی محیط کار

راهبردهای اجتماعی:

داشتن یک فضای مشارکتی برای گفت گو و تعامل در بین افراد نیز از جمله مواردی است که در بازده و افزایش راندمان کاری افراد تاثیرات مثبتی گذاشته و منجر به رشد و پیشرفت کار شما خواهد شد. چرا که گاها داشتن تعامل و هم فکری بین افراد طوفان های فکری متفاوتی را ایجاد کرده که نتایج مفید را به همراه خواهد داشت.

– ایجاد فضاهای اجتماعی جهت تعامل و تبادل اطلاعات بین اعضای تیم.

– تشویق به همکاری و ایجاد ارتباطات مثبت در محیط کار.

طراحی محیط کار

توجه به سلامت کارکنان:

بهداشت و سلامت کارکنان در محیط کار نیز بسیار حائز اهمیت است. به طور طبیعی در اثر به خطر افتادن سلامت افراد و ایجاد آسیب، امکان انجام فعالیت برای آن ها ممکن نبوده و در نتیجه مانع از افزایش راندمان و بهره وری شرکت شما خواهد شد. پس در طراحی محیط کار فضایی با مشخصات زیر را برای حفظ سلامت افراد طراحی کنید.

– ایجاد فضاهای ورزشی یا ترویج فعالیت‌های تناسب اندام جهت افزایش انرژی و سلامتی.

– اطمینان از کیفیت هوای داخلی و ارتقاء سلامت عمومی.

طراحی محیط کار

مواردی که در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم به صورت کلی و عمومی بیان شده‌اند، اما ممکن است هر سازمان و محیط کاری، نیازها و ویژگی‌های مختص به خود را داشته که منجر به ایجاد تغییرات چشم گیر و متفاوت تری خواهد شد.

برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مجموعه ما از صفحه اینستاگرام سازینه چوب دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *