وبلاگ و اخبار

طراحی اتاق خواب

طراحی اتاق خواب Bedroom design بخشی از طراحی دکوراسیون داخلی منزل بوده که برخلاف تصور عامه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بیشتر افراد بر این باورند که مهم ترین بخش در طراحی یک خانه بخش سالن و آشپزخانه است چرا که بیشتر در معرض دید بوده و نمای کلی خانه را به نمایش می گذارد. این نظریه به طورکلی اشتباه نیست اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید یکپارچگی تمام بخش های خانه در طراحی دکوراسیون داخلی است.

شما تقریبا بیش از یک سوم از عمر خود را در اتاق خواب و در حال استراحت می گذرانید. پس ایجاد محیط با شرایط مناسب و در عین حال زیبا از اهمیت بالایی برخوردار است. نکته قابل توجه در طراحی یک اتاق خواب، هماهنگی سبک دکوراسیون آن با دکوراسیون کلی خانه است. ایجاد یکپارچگی، خود نکته مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه محسوب می شود.

در طراحی حرفه‌ای یک اتاق خواب المان های متفاوتی از جمله رنگ اتاق، وسایل استفاده شده در اتاق خواب، نحوه چیدمان، سبک اتاق و… تاثیرگذار هستند. در یک طراحی اصولی و دقیق تمام این نکات و جوانب باید مورد توجه قرار گرفته شده و سپس اقدام به طراحی کنید.

عموما رنگ ها در طراحی حرف اول را می زنند، قطعا برای شما هم پیش آمده است، هنگام ورود به یک محیط جدید طراحی و رنگ موجود در فضا اولین نکته‌ای است که توجه شما را به خود جلب کرده و اصطلاحا انرژی محیط را دریافت می کنید.

بر اساس علم روانشناسی هر رنگی معنا و مفهوم متفاوتی را در فرد ایجاد می کند. به طور مثال رنگ های تند مانند قرمز، نارنجی، زرد و سبز ممکن است چشم شما را خسته کرده و احساس تنش و اضطراب را در شما فزایش دهد. اما در مقابل استفاده از رنگ های روشن و ساده حس آرامش بیشتری را برای شما به همراه دارد.

طراحی اتاق خواب

به همین خاطر استفاده از رنگ های تند به عنوان رنگ غالب اتاق خواب پیشنهاد نمی شود. چرا که اتاق خواب محیطی برای استراحت و آرامش پس از پشت سر گذاشتن دغدغه های وسیع روزانه بوده و قطعا باید مکانی برای ایجاد حس امنیت و آسایش برای شما باشد.

اما در صورتی که به استفاده از این رنگ‌ها در فضای داخلی اتاق علاقه دارید به شما پیشنهاد می کنیم از قانون 60-30-10 استفاده کنید، به این معنا که 60 درصد از رنگ اصلی فضا مثل دیوار و کف اتاق را به رنگ های خنثی، 30 درصد رنگ‌های مکمل با رنگ اصلی و 10 درصد را به رنگ متضاد اختصاص دهید. نکته مهم در این قانون رعایت 60% اصلی در رنگ آمیزی اتاق است و 40% باقی مانده را می توانید با توجه به علایق خود ترکیب و انتخاب کنید.

به طورکلی پیشنهاد اول برای استفاده از رنگ ها در اتاق خواب، رنگ های آرام، روشن و خنثی هستند که علاوه بر بزرگتر نشان دادن اتاق،  حس آرامش و راحتی را برای شما به همراه دارند تا با داشتن خواب راحت، سلامت جسمی و روحی خود را نیز بهبود بخشید.

طراحی اتاق خواب مدرن

در طراحی اتاق خواب به سبک مدرن بیشتر تلاش بر هرچه ساده‌تر بودن محیط و استفاده از کمترین وسایل ممکن است. به طورکلی شلوغی و استفاده از وسایل زیاد در این سبک طراحی پیشنهاد نشده و مورد استفاده نمی باشد.

در طراحی مدرن بیشتر از رنگ های خنثی و آرام مثل سفید، خاکستری و شبیه به این طیف رنگی استفاده می شود تا هرچه بیشتر حس آرامش را در فرد ایجاد کند. استفاده از گیاهان سبز هم پیشنهادی است که بر جذابیت فضا می افزاید.

طراحی اتاق خواب

فرش های وینتیج یا کهنه نما برای اتاق‌های مدرن سبک بسیار مناسبی هستند، اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید هماهنگی رنگ‌ها با یک دیگر است. سعی کنید  فرش‌ها و سایر وسایل موجود در اتاق در یک تناژ رنگی بوده اما المان‌های متضاد هم در آن استفاده شود، مانند استفاده از کوسن‌ها با رنگ متضاد برای تختخواب، که تاثیر زیادی بر زیبایی این سبک دارد.

در سبک طراحی مدرن اصلا نباید به دنبال تجملاتی مانند تختخواب‌های سلطنتی، پرده‌های ضخیم با طراحی خاص و پیچیده و … باشید. هرچه ساده تر شکیل تر.

طراحی اتاق خواب کوچک

طراحی اتاق خواب‌های کوچک چالشی است که بیشتر افراد با آن رو به رو هستند، اما به طور کلی می توان با رعایت چند نکته کوچک اما مهم  به سادگی از حداقل فضا بیشترین استفاده را برده و به یک دکوراسیون شیک و جذاب دست پیدا کنید.

اولین نکته در این سبک، جلوگیری از شلوغی و نامرتبی ظاهری اتاق است. هر چقدر که وسایل موجود در اتاق های کوچک بیشتر باشد ظاهر نامرتب‌تر و شلوغ‌تری را به نمایش می گذارد. پس در وهله اول شما باید به این نکته توجه داشته باشید که تا حد امکان از وسایل غیر ضروری استفاده نکنید.

در طراحی فضاهای کوچک سعی کنید بیشتر از رنگ‌های روشن مانند سفید و بژ استفاده کنید چرا که این رنگ‌ها فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. علاوه بر آن، از ترکیب رنگ های تیره مثل آبی تیره یا مشکی در وسایل تزئینی نیز می توانید بهره ببرید.

برای سرویس خواب پیشنهاد می کنیم از تختخواب‌های کم جا استفاده کنید، این تختخواب‌ها با مکانیزمی که دارند به راحتی در داخل محفظه کمد مانندی قرار گرفته و فضای در دسترس بیشتری در اختیار شما قرار می دهد و در نتیجه شما می توانید استفاده مفید تری از فضای موجود در اتاق خواب داشته باشید.

اما اگر به این سبک از تختخواب‌ها علاقه ندارید و بیشتر علاقمند به تختخواب‌های معمولی هستید جای نگرانی نیست شما به راحتی از این سبک هم می توانید استفاده کنید. اصولا تختخواب‌ها به گونه‌ای قرار می گیرند که تقریبا در بخش میانی اتاق بوده تا فضای کافی برای استفاده از هر دو سمت تخت وجود داشته باشد اما در اتاق‌های کوچک بهتر است سرویس خواب در گوشه‌ای از اتاق قرار گرفته و فضای قابل استفاده به یک بخش منتقل شود.

استفاده از آینه‌های قدی نکته‌ی دیگری است که در بزرگ‌تر نشان دادن فضای اتاق بسیار موثر خواهد بود، سعی کنید آینه را در مقابل پنجره قرار دهید چرا که بازتاب نور، هم باعث بیشتر شدن روشنایی طبیعی اتاق شده و هم فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می دهد.

طراحی اتاق خواب دخترانه

برای طراحی یک اتاق خواب به سبک دخترانه شما قطعا نیازمند به استفاده از رنگ‌های روشن و لطیف مانند صورتی، بنفش، نقره ای و سفید هستید. اما به شما توصیه می کنیم تنها به استفاده از یک رنگ در طراحی اکتفا نکنید چرا که به مرور زمان در فرد احساس خستگی و کلافگی را ایجاد خواهد کرد، پس بهترین کار استفاد از ترکیب رنگ های گفته شده برای ایجاد هر چه بیشتر حس پویایی و نشاط در فضا است.

در طراحی اتاق خواب باید سن افراد نیز در نظر گرفته شود چرا که هرچقدر سن افراد پایین تر باشد استفاده از رنگ‌های شاد و پر انرژی بیشتر کاربرد خواهد داشت اما رفته رفته با افزایش سن رنگ‌ها ناخداگاه ملایم‌تر و آرام‌تر می شوند.

طراحی اتاق خواب

استفاده از کتابخانه، کمد لباس و کمد closet از جمله مواردی است که دختر خانم‌ها به آن علاقه زیادی دارند. پس قطعا باید محیطی را برای طراحی و استفاده از آن‌ها نیز در نظر گرفته باشید.

نکته مهم دیگر داشتن آینه و میز آرایشی در اتاق خواب است، که با توجه به سبک اجرایی در اتاق، می توانید از آینه های ایستاده یا میزهای آرایشی یا در صورت داشتن فضای کافی به استفاده از هر دو مورد در طراحی خود بپردازید.

طراحی اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک معمولا سرشار از نور و رنگ و المان‌های کودکانه است. از جمله نکات مهم در طراحی اتاق خواب کودک اختصاص دادن بخش و محیطی برای قرارگیری و چیدمان عروسک‌ها و اسباب‌بازی کودکان است چرا که قطعا بیشترین فضا را در محیط اتاق این وسایل اشغال خواهند کرد.

در رنگ آمیزی اتاق کودک از رنگ‌های روشن و شاد استفاه کنید، همچنین می توانید برای ایجاد حس کودکانه بیشتر از کارکترهای مورد علاقه کودک در تزئین دیوارها و فضای اتاق نیز بهره ببرید. اما به خاطر داشته باشید که جنسیت کودک هم در طراحی اتاق تاثیر زیادی دارد.

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم در طراحی اتاق دخترانه بیشتر از رنگ‌های روشن و شاد استفاده می شود اما در اتاق‌های پسرانه کمی رنگ‌ها مایل به تیره و روشن شده و استفاده از رنگ‌های تند قرمز و نارنجی توصیه نمی شود.

طراحی اتاق خواب

از آنجایی که کودکان بیشترین زمان از طول روز خود را در اتاق به بازی و یا انجام تکالیف می گذرانند باید این موارد هم مدنظر داشته باشید و فضاهای مجزایی را برای انجام تکالیف و بازی برای کودک در نظر بگیرید.

به طور کلی طراحی اتاق خواب دارای نکات ریز طراحی بوده و شما باید پیش از اقدام به طراحی از تمام جوانب، طرح و ایده دلخواه خود را مورد بررسی قرار دهید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات سازینه چوب صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *